Marinálni lehet húst, halat, zöldséget. Lényege a fűszeres, savas szószban való pácolás, érlelés. Nyár közeledtével érdemes kísérletezni ezzel a konyhatechnika eljárással. Kerti partikra, bulikra jól elő lehet dolgozni, ha készítünk egy-két marinált zöldséget (pl.padlizsán, cukkini), húst (pl. csirkemell), és halat (pl. pisztráng, lazac). Nagy melegben jól esnek a hideg, üdítően savanykás falatok.
A szilvásváradi pisztráng jó minőségű, viszonylag könnyen beszerezhető hazai halfajtánk, gyakrabban kéne fogyasztani - ezt magamnak is mondom. Füstölt változata is nagyon finom!
Recept:
- 4 kis pisztráng
- 1 közepes répa pucolva, vékonyra karikázva
- 1 póréhagyma, karikázva
- 1 kis fej lila hagyma vékonyan felszeletelve
- 3 gerezd fokhagyma felszeletelve
- 2 dl olívaolaj
- 25 ml tokaji muskotály fehérborecet
- 1 citrom reszelt héja
- 1 teáskanál friss kakukkfű
- 1 teáskanál friss rozmaring
- 2 babérlevél
- 1 szárított chili egészben
- 2 cm fahéj rúd, egészben
- só, bors
- 2-3 evőkanál liszt
A pisztrángokat megmossuk, konyhai papírtörlővel szárazra töröljük. A lisztet frissen őrölt borssal fűszerezzük, megforgatjuk benne a halakat, a fölösleget jól lerázzuk. Serpenyőben 3 evőkanál olívaolajat forrósítunk, erős tűzön megsütjük a pisztrángokat, mindkét oldalukat 3-3 percig. Mélyebb tálba szedjük, félretesszük.
A tüzet közepesre mérsékeljük. A serpenyőben maradt olajra öntjük a többi olajat, hozzáadjuk a hagymákat, a répát. Néhány percig dinszteljük. Hozzáadjuk a zöldfűszereket, a babérlevelet, a chilit, 1 teáskanál sót és a fahéjat. Átforgatjuk, ráöntjük a tokaji muskotály fehérborecetet és egy fél pohár vizet. 10 percig főzzük, amíg kissé besűrűsödik. Elkeverjük benne a reszelt citromhéjat is.
A halakra ráöntjük a forró folyadékot. Megvárjuk amíg kihűl, felhasználásig hűtőben tartjuk. 1 hétig is eltartható.
Fogyasztás előtt 1 órával kivesszük a hűtőből, hogy szobahőmérsékletű legyen.
Tálaljuk salátával, friss kenyérrel.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése