A padlizsán iránti rajongásom múlhatatlan. Török étkezdékben mindig joghurtos padlizsánsalátát eszem, ilyenkor, idényben állandóan csinálom a padlizsánkrémet, a különböző salátákat, a padlizsános tésztát alla Norma, vendégségre muszakát, vagy Ch.ésV. remek lencsés raguját.
Eddig tehát főképpen a hozzánk közel álló mediterrán, közel-keleti konyha világából ismertem, de most kiderült, hogy a távol-keleti környezet ugyanolyan jól áll neki.
Kicsit édeskés miszó, karakteresen sós szójaszósz és erős chili vonják körbe a sült padlizsánkockákat a japán konyhában elmaradhatatlan friss zöldekkel és szezámmaggal kiegészítve. Ezek nem csupán széppé teszik az ételt, de egy-egy falatban minimum háromféle állagot élvezhetünk: a puha padlizsánt, a ropogós újhagymát, petrezselymet és az apró, kemény szezámmagot.
A miszópasztát ázsiai élelmiszereket árusító boltokban szerezhetjük be és mivel ez is nagyon egészséges és sokféleképpen felhasználható alapanyag, érdemes otthon a hűtőben tárolni egy dobozzal - levesek, húsok, halak ízesítésére is kiváló.
Recept:
- 1/2 kilópadlizsán, egy nagyobb, vagy két kisebb darab
- 3 szál újhagyma zöld szárával együtt karikákra vágva
- 2 evőkanál szezámolaj
- 1 kis chili paprika vékonyan felszeletelve
- 2 evőkanál vörös miszó
- 3 evőkanál szójaszósz
- 3 evőkanál sherry, vagy tokaji aszú
- 2 evőkanál vodka
- 1 evőkanál barna nádcukor, vagy méz
- fél csokor petrezselyem aprítva
- fehér vagy fekete szezámmag
Mélyebb lábasban felforrósítjuk a szezámolajat,, rátesszük a padlizsánkockákat és erős tűzön, néha megkeverve-megrázva néhány perc alatt megpirítjuk, majd alacsony lángon, fedő alatt megpároljuk az újhagymakarikák fehér részét is hozzáadva.
Közben a többi hozzávalóból mártást keverünk. Elkeverjük a megpirult, megpuhult padlizsánnal. Fedő nélkül még néhány percig főzzük.
Tálaláskor megszórjuk az újhagyma zöldjével, a petrezselyemmel és a szezámmaggal.
Rizzsel és egyéb salátákkal párosítsuk.
Rizzsel és egyéb salátákkal párosítsuk.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése