A friss tárkony illata, íze és nem utolsó sorban kecses leveleinek látványa az idei tavasz-és már mondhatjuk bátran, nyárkezdet-egyik állandó örömforrása számomra, lévén abban a szerencsés helyzetben, hogy nagy becsben tartott fűszerkertemben már magasra nyúltak a tárkony szárak. Piacon is sok helyen árulják nagy csomókban, szóval itt az idő nekifogni a tárkony különleges ízével kísérletezni. Legkézenfekvőbb és legegyszerűbb felhasználási módja, hogy a felvágott, vagy ha az étel és a látvány úgy kívánja, egészben hagyott tárkonylevéllel ízesítünk levest, salátát, zöldségeket, húsokat, halat. Íze nagyon jól megy például a krumplihoz, zöldbabhoz, spárgához, gombához, húsok közül a csirkéhez, nyúlhoz és bárányhoz és az összes halhoz.
Egy fokkal rafináltabb felhasználása, ha fűszerolajban koncentráljuk az ízét és az előbb felsorolt párosításokban finom kiegészítőként, tálaláskor alkalmazott érdekes adalékként alkalmazzuk. A fűszerolajjal díszíthetünk leveseket, főzelékeket, saláta öntetekhez használhatjuk, megcsurgathatunk vele buggyantott tojást, pirítóst, érlelt sajtokat. A (bármilyen) fűszerolaj elkészítése egyszerű művelet, csak friss fűszernövények, jó minőségű olaj, egy jó botmixer, vagy késes robotgép és szűrő kell hozzá. Az olajra visszatérve, itt tényleg fontos, hogy extraszűz olívaolajat, vagy más, jó minőségű, de nem túl domináns ízű hidegen sajtolt olajat használjunk. Én most kipróbáltam a Pödör szőlőmagolajat egy kis adagban, ami még így sem olcsó mulatság, de nem bírtam ellenállni annak a gondolatnak, hogy egy-egy ilyen nagyon egészségesnek mondott olaj ily módon beépülhet az étkezésbe, ha alkalmanként csak néhány kiskanál erejéig is.
Idén még nem készült, de nem fogom elmulasztani egy-két adag tárkonyos fűszervaj kikeverését kevés reszelt citromhéj hozzáadásával, ami majd egy-egy szelet sült halon, bárányhúson fog elolvadozni. A fűszervaj készítésének leírását itt találjátok.
Sok kedvet kívánok a tárkonyos ízekkel való játszadozáshoz, legalább annyit, amennyi nekem már eddig is volt. Az olaj készítésén kívül két receptötletet is leírtam, az egyik a klasszikusnak mondható hal-tárkony párosításhoz ad segítséget, a másik pedig egy mennyei reggelihez, a tojás-friss sajt-tárkony csodálatos harmóniájának jegyében.
Tárkonyolaj:
- 10 g tárkonylevél
- 10 g petrezselyemlevél
- 150 ml extraszűz olívaolaj, vagy szőlőmagolaj
- csipet só
A tiszta leveleket forrásba lévő sós vízbe tesszük, tízig számolunk és azonnal leszűrjük. Szűrővel együtt egy előzőleg odakészített jeges vízzel teli tálba mártjuk, hogy gyorsan lehűljön. Lecsöpögtetjük, tiszta konyharuhára borítjuk és amennyire lehetséges, megszárítjuk a leveleket.
Késes robotgép tartályába, vagy botmixer edényébe tesszük a leforrázott leveleket, ráöntjük az olajat és a lehető legapróbbra turmixoljuk. Sűrű szitán átszűrjük az olajat, ki is nyomkodjuk. Kis üvegbe töltjük. Hűtőszekrényben tároljuk, de szobahőmérsékleten használjuk.
A szitán fennmaradt sűrű pépet se dobjuk ki, kenyérre kenve, krémekbe keverve használjuk föl.
Pisztráng tárkonyolajjal sütve
Bármilyen tengeri hallal, halfilével készíthetjük, nem csak pisztránggal.
A filéket, vagy az egész halat sózzuk, frissen őrölt borssal fűszerezzük. Ecset segítségével megkenjük a tárkonyolajjal, majd hajszál vékony citromkarikákat teszünk rá, azokat is megkenjük az olajjal. Egész hal esetében a hasüregbe tehetünk mér friss tárkonyleveleket.
200 fokon sütjük a hal méretétől függő ideig. Fél kilós pisztrángok esetében ez az idő 30 perc volt, ha filéket sütünk 15-20 perc is elég.
Tárkonyos sajtkrémmel sütött vajas rántotta:
- 150 g friss, natúr sajtkrém, vagy krémes túró
- 1 evőkanál tárkonylevél
- 1 evőkanál snidling
- pici só
- 1 teáskanálnyi a tárkonyolaj készítésénél maradt sűrű, olajos pépből (opcionális, enélkül is finom)
A rántottához villával felverünk 4 tojást, enyhén sózzuk. Serpenyőben közepes tűzön 20 g vajat olvasztunk. Beleöntjük a tojásokat, kicsit várunk, spatulával óvatosan a széleitől megmozgatjuk, megint kicsit várunk, még egyszer aláforgatunk, de semmiképpen se keverjük. Kanállal a tojásra pöttyintünk a sajtkrémből annyit, hogy mindenhova jusson. Ehhez a tojás mennyiséghez kb. a sajtkrém felét használjuk fel. Továbbra is óvatos mozdulatokkal a még mindig lágy tojást a sajtkrémre forgatjuk, amennyire lehet. Még fél percig sütjük, majd elzárjuk alatta a tüzet. Nem szabad túlsütni. Néhány másodpercig még a serpenyőben hagyjuk, majd tálra csúsztatjuk. Tárkonylevelekkel, snidlinggel és friss kenyérrel tálaljuk. Reggelire.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése