2018. február 2., péntek

Babérleveles, narancsos sütemény



Régóta olvasom többé-kevésbé rendszeresen David Lebovitz blogját. Szeretem a stílusát, ahogy amerikai szakácsként mesél a francia konyháról, párizsi üzletekről, kávézókról, pékségekről, vidéki kirándulásairól, piaci vásárlásairól, a receptekről, ételekről. 1999 óta blogol, és 6 szakácskönyvet is írt. Több, mint 12 éve él Párizsban, ezt megelőzően pedig Amerika egyik legnagyobb jelentőségű éttermében, a Chez Panisse-ban volt cukrász 13 éven keresztül.
A kaliforniai Berkeley-ben található Chez Panisse 1971-es alapítása óta helyi, szezonális alapanyagokból készíti fogásait, környékbeli termelők és saját konyhakertje kínálatának felhasználásával. Alapítója,  Alice Waters franciaországi tanulmányútja során, egy provance-i borász házaspár vendéglátását élvezve tapasztalta meg a tájjal, a természettel való szoros kapcsolatot, és hogy mindez hogyan jelenik meg az egyszerű, mindennapi ételekben. Ennek szellemében nyitotta meg saját vendéglőjét, ami mostanra az egyik legtöbbet díjazott és legelismertebb étterem lett Amerikában és talán a világon is. Alice Waters vendéglátáson kívüli tevékenysége is példamutató - iskolai programot indított, ahol a diákok a konyhakert gondozásától kezdve tanulhatják meg az egészséges és fenntartható ételek elkészítését. Nagyhatású, sokoldalú személyiség, fogok még írni róla.
Innen indult David Lebovitz, tehát szakmai tapasztalatát és igényességét nem lehet elvitatni. Könyve saját párizsi konyháját, mint főzéseinek-sütéseinek szó szerinti helyszínét és mint a francia kulinária emblematikus és nemzetközi hatásokkal átszőtt ételeit mutatja be a maga sajátos, malíciózus, laza stílusában.
Az alábbi sütemény hagyományos, egyszerű vajas kevert tészta, különlegességét a babérlevéllel ízesített vaj adja, ami érdekes, titokzatos ízt kölcsönöz a süteménynek.
Teához, kávéhoz kiváló!

Recept:
  • 85 g szobahőmérsékletű vaj, + egy evőkanál
  • 10 db babérlevél
  • 230 g liszt
  • 200 g cukor
  • 1 teáskanál sütőpor (foszfátmentes)
  • fél teáskanál só
  • 3 tojás
  • 125 g tejszín
  • 1 kezeletlen narancs héja
  • fél teáskanál vanília esszencia
a mázhoz:

  • 130 g porcukor
  • 2 evőkanál narancslé
  • 1 teáskanál narancslikőr
Egy kis edényben felolvasztjuk a 85 g vajat, beleteszünk 3 babérlevelet és egy órára félretesszük.
A sütőt előmelegítjük 180 fokra. Kivajazunk és liszttel megszórunk egy 23 cm-es hosszúkás formát, az alját kibéleljük sütőpapírral. A maradék 7 babérlevél egyik oldalát kenőecsettel vékonyan megvajazzuk és a forma aljára rendezzük/tapasztjuk vajas felükkel lefelé.


Keverőtálban összevegyítjük a lisztet, a cukrot, a sütőport és a sót.
Az olvasztott vajat kicsit újramelegítjük, hogy a babérleveleket könnyen kivehessük belőle, ezekre már nincs szükségünk.
Egy kisebb keverőtálban enyhén felverjük a tojásokat. Összekeverjük a tejszínnel, a reszelt narancshéjjal, a vaníliával és az olvasztott vajjal.
A tojásos keveréket konyhai spatulával a lisztes keverékhez adjuk, addig keverjük, amíg homogén tésztát kapunk, de nem kell "kidolgozni".
A tésztát az előkészített formába simítjuk, óvatosan, hogy a babérlevelek a helyükön maradjanak.
A maradék egy evőkanál vajat a tiszta zacskóba tesszük, kezünkkel krémesre puhítjuk, majd a zacskó egyik sarkára egy cenit széles lyukat vágunk. Ezen keresztül egy csíkot nyomunk a tészta közepére hosszanti irányban.


A sütőbe tesszük, 40-45 percig sütjük, amíg aranybarna lesz és a beleszúrt hústűre nem tapad a tészta.
Kivesszük a sütőből, 5-10 percig hűlni hagyjuk, majd rácsra téve megvárjuk, míg teljesen kihűl.
A mázhoz összekeverjük a porcukrot a narancslével és a likőrrel. Sűrű tejföl állagú legyen a máz, ha szükséges, adjunk még hozzá narancslevet.
Kenjük a mázat a kihűlt sütemény tetejére, az oldalán hagyjuk lecsepegni. Pár perc alatt megszilárdul. Tálra téve már szeletelhetjük is.



David Lebovitz: My Paris Kitchen című szakácskönyvéből.

Nincsenek megjegyzések:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...