Előbb volt a sült szilva. Amikor először csináltam, nem volt itthon se fagyi, se görög joghurt (azzal is nagyon finom), ezért rövid időn belül meg kellett ismételnem, immáron fagyi kíséretében. Kerestem hozzá a megfelelőt és rátaláltam erre a mandulafagyira, ami két dolog miatt is kapóra jött. Az egyik, hogy a mandula nagyon jól megy a szilvához (meg a barackhoz), a másik, hogy ez egy vizes alapú fagyi, azaz szörbet, tehát nincsen benne tojás és semmilyen tejtermék. A szörbetek (szorbetek) emiatt kevésbé krémesek, ennél a mandulafagyinál viszont az az érdekes, hogy a frissen darált mandula zsírtartalma miatt mégis nagyon jó állagú, majdhogynem krémesnek mondható fagyit kapunk a tojássárga és a tejszín/tej megterhelő fajsúlyossága nélkül. Elkészítése egyszerű, csakúgy, mint a sült szilváé.
Recept:
Mandulafagyi:
- 125 g blansírozott egész mandula
- 150 g cukor
- 1/2 liter víz
- 1 teáskanál frissen facsart lime, vagy citromlé
Azonnal fogyasztható, ill. műanyag dobozban a fagyasztóban tárolhatjuk. Fogyasztás előtt tíz perccel érdemes szobahőmérsékletre tenni, hogy kicsit megpuhuljon és könnyebben tudjuk kanalazni.
Claudia Roden receptje alapján.
Borban sült szilva és cukrozott, pirított mandula:
- 10-12 szem magvaváló szilva
- 3 evőkanál cukor
- 1 dl száraz fehérbor
Egy kisméretű tepsibe 40 g szeletelt mandulát terítünk, megszórjuk egy evőkanál cukorral és egy teáskanál mákolajjal, vagy napraforgóolajjal. Összekeverjük és a szilvával egy időben a sütőbe tesszük, de csak 5 percig sütjük, amíg a mandula enyhén megpirul.
A fagylaltot a langyos szilvával és annak levével tálaljuk, tetejére szórjuk a mandulát.
A szilvához hasonlóan fügét is süthetünk, annak is ideje van most - egy kis szerencsével.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése