Plov, piláf, paella, palaw, pulao - a fűszeres alaplében többnyire zöldségekkel, húsfélékkel együtt főtt rizs különböző nevei a világ keleti feléből. Perzsa eredetű nagymúltú, ezerféle változatban készíthető étel - Azerbajdzsánban vagy 40 féle változatát tartják számon, Üzbegisztánban a plov mesterek hatalmas vas üstökben főznek, az indiai pulaoban lencse- és babfélék is vannak és persze csípősen fűszerezik, az örmény változat sokszor bulgurral készül. A magunk bácskai rizseshúsával és ludaskásájával mi is távoli rokonnak számítunk, ha kicsit óvatosabban is bánunk a fűszerekkel.
Persze függ az otthoni edénykészlettől, de mivel nagy adagban érdemes főzni, ezenkívül az aszalt gyümölcsök sokfélesége, a drága fűszerek (főképpen a sáfrány), a válogatott húsok és a gondos előkészület is kiemeli a hétköznapokból, a plov családi ünnepek, társasági események kedvelt fogása.
Ez a csirkés változat az egyszerűbbek közé tartozik, nem is kell hozzá sokminden, ki lehet vele tapasztalni a plov-készítés csínját-bínját.
Recept:
- 370 g basmati rizs
- 8 csirkecomb (alsó-felső vegyesen, vagy ahogy szeretjük)
- 30 g vaj
- 2 fej hagyma
- 3 sárgarépa
- 1 fehérrépa
- fél fej karfiol
- 2 marék mazsola
- 2 fej fokhagyma
- 1 teáskanál őrölt koriander
- 1 teáskanál őrölt római kömény
- fél teáskanál őrölt szegfűbors
- 1 csipet sáfrány
- 1 teáskanál khmeli suneli fűszerkeverék (elhagyható)
- só, frissen őrölt bors
A rizst többször átmossuk, beáztatjuk annyi vízben, amennyi ellepi.
A hagymát felszeleteljük, a répát, fehérrépát 4-5 centi hosszú csíkokra vágjuk. A karfiolt rózsáira szedjük.
A fokhagymafejek szár felőli végéből egy fél centis darabot levágunk, a külső héjától megszabadítjuk a fejet és a gyökér felőli véget is megtisztítjuk a felesleges gyökérmaradványoktól.
Vastag, lehetőleg öntöttvas lábasban felolvasztjuk a vajat, körbepirítjuk benne a csirkecombokat. Egyszerre csak annyi húst tegyünk az edénybe, amennyi kénelmesen elfér az alján. Az így elősütött csirkét tálra szedjük, félretesszük.
A visszamaradt zsiradékhoz (ha szükséges, pótoljuk) adjuk először a hagymát, majd néhány perc után a répát és a karfiolt. Megszórjuk a fűszerekkel, jól átforgatjuk, hozzáadjuk a mazsolát is. Enyhén sózzuk is meg a zöldségeket.
Ezután rendezzük el a zöldségágyon a csirkecombokat a kieresztett levükkel együtt. Öntsünk rá 1 dl vizet és lefedve főzzük 30 percig.
Csöpögtessük le a rizst, egyenletesen szórjuk a félig főtt húsos-zöldséges elegyre. Fakanállal fúrjunk helyet a két fej fokhagymának, süllyesszük minél mélyebbre.
Lassan öntsünk rá 7 dl forró vizet. Annyi víz legyen az edényben, hogy a rizst legalább 1-1,5 centire ellepje. Szórjuk meg egy teáskanál sóval, fedjük le és főzzük alacsony hőfokon 20-30 percig, amíg a rizs magába szívja a folyadékot. Ne kevergessük és a fedőt se nagyon emelgessük. Lefedve hagyjuk pihenni 10 percig.
Nem baj, ha az alja megpirul egy kicsit, sőt, kifejezetten vágyunk erre, viszont ezért fontos az öntöttvas, vagy nagyon vastag falú edény, hogy ne égjen, csak piruljon az alja.
Bárány-, vagy marhahúsból is készíthejük, sőt az az igazán autentikus. Ebben az esetben a feldarabolt húst (amibe jó, ha valamennyi csontos rész is kerül) zsiradékon való körbepirítás után előfőzzük, hozzáadjuk a fűszeres zöldségekhez, majd a rizzsel, fokhagymával együtt készre főzzük a hús főzőlevét is felhasználva.
A plovot frissen vágott zöldfűszerekkel tálaljuk. A bennesült fokhagymáért általában nagy harc van, emiatt tehetünk bele három fejet is.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése