2024. november 4., hétfő

Sütőtökös árparizottó

 


Akkora szerencsém van, hogy a Kisköz Egyesület kéthetente termelői kispiacot szervez Budajenőn, ahova a Szezonkert is mindig elhozza aktuális termékeit. Legutóbb a megkapó nevű, drámai külsejű Marina di Chioggia tökök sorakoztak az asztalán, először azt hittem, dísztökök. Elhoztam egy szép, súlyos példányt, Kati megnyugtatott, hogy egy-két hétig eláll, addig gyönyörködhetek benne. Annyit azért nem vártam, nagyon kíváncsi voltam a belsejére is. Nem is csalódtam: kevésbé édes, gesztenyés ízű, nem szétesős húsú tökféle. Szétvágása, hámozása igényelt némi izommunkát és óvatosságot, mindenki figyeljen a testi épségére, aki tökkel találkozik!  Én most kockákra vágva sütöttem, és simán meg tudtam volna enni csak úgy, magában is, de kár lett volna kihagyni ezt az árparizottót, remekül passzoltak egymáshoz.

Recept:

  • 120 g árpagyöngy
  • 320 g sült sütőtök (csak a húsa)
  • 1 hagyma
  • 1gerezd fokhagyma
  • 100 g vaj
  • 50 g parmezán
  • 1 dl száraz fehérbor
  • 1 l szárnyas-, vagy zöldség alaplé
  • 10 db friss zsályalevél
  • só, frissen őrölt bors
A sütőtököt előző nap feldaraboljuk, magjait eltávolítjuk, meghámozzuk, nagyobb kockákra vágjuk, sütőtepsiben szétterítjük, kevés olívaolajjal, sóval összekeverjük, 200 fokos sütőben körül-belül egy óra alatt puhára sütjük. Félretesszük.
Az árpát váltott vízben átmossuk, egy-két órára beáztatjuk. Ettől gyorsabban puhul majd, és könnyebb az emésztése.
Egy széles lábasban felolvasztjuk a vaj felét. Hozzáadjuk a felaprított hagymát, puhára dinszteljük.  Apróra vágjuk a fokhagymát, a hagymához adjuk, majd rátesszük a lecsöpögtetett árpagyöngyöt, átforgatjuk, ráöntjük a bort. Kevergetve megvárjuk, amíg az árpa magába szívja a folyadékot. Ezután fokozatosa, három- négy részletben adagoljuk az alaplevet, közben időnként megkeverve. Nem kell folyamatosan kevergetni, mint a "rendes", rizsből készült rizottót, mert az árpa lassabban veszi fel a folyadékot. Közepes, vagy annál kicsivel magasabb hőfokon főzzük. Közben sózzuk is, attól függően, hogy az alaplevünk sós volt-e? A sózást a legvégén kell beállítani és vegyük figyelembe, hogy a parmezán is kiemeli majd az ízeket. Az utolsó adag alaplé hozzáadása után keverjük el benne a sütőtök kockákat, ekkorra már az árpa is megpuhult. Ekkor még sózzuk, ha szükséges és borsozzuk. Végül hozzáadjuk a maradék vajat és a reszelt parmezánt. A végső állapot főzelék-szerű, sűrű, krémes.
Tálaláskor megszórhatjuk parmezánnal, frissen őrölt borssal és ráhelyezzük a ropogós zsályaleveleket, amit a következőképpen készítünk:
2 teáskanál lisztet elkeverünk 1 teáskanál szódavízzel és 1 teáskanál fehérborral, híg nokedli-tészta sűrűségűre. A zsályaleveleket a tásztába forgatjuk, majd egy kis serpenyőben forró olajban ropogósra sütjük, konyhai papírtörlőn leitatjuk. 



Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...